Na břehu větší vodní plochy, lemující vlevo při pohledu od zámku rozlehlý ústřední palouk lukavického parku, roste zdejší asi nejvzácnější dřevina. Před několika lety ještě dvoukmenný, urostlý exemplář tisovce dvouřadého /Taxodium distichum/. Jeho stáří je kolem 170 let, rozhodně se však jedná o nejmohutnější strom tohoto druhu, rostoucí na území České republiky, který zde byl zasazen ve době, kdy zámek patřil rodině hrabat z Schönbornu. Při měření v r. 1998 měl obvod jeho kmene 360 cm,v r. 2002 pak 392 cm a kuželovitá koruna široká 6 m dosahovala do výšky 28 m, přičemž ještě počátkem 70. let 20. století naměřili dendrologové „pouhých“ 17 metrů výšky.
Tisovec dvouřadý není obvyklou dřevinou našich zámeckých parků. V západních Čechách bychom jej našli jen v nedalekých Blovicích-Hradišti a samozřejmě bohaté zásobárně exotů v Americké zahradě u Chudenic. První známý exemplář tisovce dvouřadého byl vysazen již v roce 1845 v zámeckých školkách v Sychrově. Dnes se vzrostlými stromy můžeme setkat např. v parcích v Kopidlně, v Dačicích, Průhonicích nebo Chrastu u Chrudimi.
Tisovec je jehličnan, vyskytující se ve třech druzích, z nichž v našich podmínkách rostou pouze již zmíněný tisovec dvouřadý a také tisovec vystoupavý /Taxodium ascendens/. Strom pochází z jihovýchodní části USA /ve třetihorách rostly tisovce i na území nynějších Čech/ a vyhovuje mu vlhká, až mokrá půda. Nedostatek vzduchu v půdě pak „dohání“ velmi zajímavými kůlovými kořeny, tzv.pneumatofory, které u starších exemplářů vyrůstají kolem kmenu ze země. Světle zelené, jeden až dva centimetry dlouhé jehličky, se na podzim krásně vybarvují do žluté nebo oranžové barvy, na zimu opadávají.
Milan Fiala, Nebílovy