Co jste o Schönbornech nevěděli
Co jste o Schönbornech nevěděli … aneb co se do knihy Historie Dolní Lukavice do roku 1945 nevešlo
Schönbornové – bohatá rakouská šlechta, jejíž erb i některé členy rodu popisuji ve své knize. V roce 1794 zakoupili panství v Dolní Lukavici, které sloužilo jako jejich letní sídlo. Ve stejném roce koupili palác na Malé Straně v Praze. Palác byl podle plánů G. B. Alliprandiho a J. B - Santiniho - Eichla přestavěn ve slohu vrcholného baroka. V současné době zde sídlí velvyslanectví Spojených států amerických.
Jak se Schönbornové směli oslovovat? Jak to bylo s jejich tituly? Hrabě (něm. Graf )býval dříve oslovován jako Vysokorodný pán (Hochgeboren) nebo jako hraběcí Milost. Jeho choť je hraběnka (Gräfin), synové hrabata, neprovdané dcery hraběnkyanebo neoficiálně se používalo - familiárně - komtesy. Dnes má hrabě (tedy tam, kde jsou tituly – v Čechách byly zrušeny v roce 1918) právo na oslovování Excelence, bezprostředním hrabatům (u nás to byli právě Schönbornové, dále Harrachové, Pappenheimové, Stadionové a Šternberkové) náleží titul Osvícenosti(Erlaucht), avšak výhradně pro hlavu rodu a jeho manželku, nikoli všem členům rodu.
Hrabě Ervín ze Schönbornu (1812 – 1881), o kterém píši ve své knize, měl se svou manželkou deset dětí. Jejich druhorozený syn Bedřich Ervín Schönborn (* 11.září 1841) usedl na křeslo ministra spravedlnosti v Taafově vládě. Postavení druhorozeného syna mu zaručovalo, že nebude nucen věnovat se správě rodinného fideikomisu v Dolních Lukavici. Do historie se zapsali i jeho sourozenci - František (1844-1899) se stal pražským arcibiskupem (1885) a nakonec i kardinálem (1889), Vojtěch (1854-1924) byl dlouhá léta poslancem zemského sněmu (1885-1913), kde reprezentoval stranu konzervativního velkostatku, přičemž vrcholem jeho kariéry se stalo jmenování presidentem zemské správní komise v roce 1913. Jako věc nikoli samozřejmou je nutno zmínit i skutečnost, že Vojtěch byl schopen přinejmenším kratšího bezchybného písemného projevu i v českém jazyce.
Možná někteří z vás také vůbec netuší, že současný vídeňský arcibiskup Christoph Schönborn (*22.l. 1945) je členem tohoto rodu. V roce 2005 byl novináři často uváděn mezi kardinály majícími šanci na zvolení papežem.
Na závěr bych ráda zmínila informaci, která mě samotnou překvapila. Před nějakou dobou mě kontaktoval správce zámku Nalžovy s dotazem, zda Adalbert ze Schönbornu mohl být spjatý s Dolní Lukavicí. Našel totiž v knize návštěvníků zámku jeho podpis s letopočtem 1932. Adalbert spjatý s Lukavicí je a zámek v Nalžovech navštívil.
Mgr. Eva Klepsová