V pátek 14. června byla za přítomnosti pana faráře P. Petra Hermanovského, stavebních techniků, zástupců obce, památkářů, úřadů, tisku, školy i místních obyvatel sundána kostelní báň.
V 8 hodin byl přistaven jeřáb, který v 9.25 hod na zem dopravil horní část báně (malou věžičku s křížem). Děti s doprovodem učitelů obsadily část asfaltové plochy ve stínu u zdi bývalého pivovaru a čekaly, co se bude dít dál. Horké, slunné počasí však mnoha lidem nedovolilo zůstat až do konce. Slávek Honzík dokonce přinesl malý skládací stolek a podával občerstvení z vlastních zásob ve formě neperlivé vody. Po krátké přestávce, v 10.40 hod se začalo s přesunem spodní části. Báň bezpečně dosedla na zem v 10.50 hod. Krátce poté byla položena malá věžička, ze které při pokládání začali vylétat holubi, kteří tam měli hnízdo s vejci. Pan farář pečlivě prozkoumal obsah makovice pod křížem. Bohužel žádné dokumenty nenašel. Historické záznamy však uvádějí: „Léta Páně 1856 věž na lukavském chrámu Páně opravena a o 8 střevíců vyvýšena. Svatý kříž byl dne 31. října od Velebného pana faráře Kiesla posvěcen a slavně při zvuku trubek a bubnů nahoru vytažen a zasazen. Do pozlacené báně byl dán památný list a několik stříbrných peněz od Jeho osvícenosti pana hraběte Ervina ze Schönbornu darovaných." Pamětníci vzpomínají na rekonstrukci báně ve druhé polovině 70. let 20. století. Kříž na vrcholu zrekonstruoval pan Kozlík z Přeštic. Se svými kolegy přivázáni na lanech natřeli báň. Při této akci musely být z malé věžičky odstraněny také dva menší zvony, které patřily k hodinovému stroji. Na zvonech je nápis: ANNO 1695// IOANNES GVILIELMVS/IOSEPHUS CHANOWSKI/DE LONGA VILLA. Poukazuje na Jana Viléma Chanovského z Dlouhé Vsi, který patrně zvony daroval. V letech 1695-1708 mu patřil hrad Rabí. Současná podoba kostela pochází z roku 1727. V roce 1722 bylo přistavěno nové větší kněžiště, vloženy oratoře a postavena obdélníková sakristie. Původní gotická stavba byla do barokní podoby přestavěna Jakubem Augustonem mladším na náklad hraběcí rodiny Morzinů. Rekonstrukce bude probíhat na zemi vedle kostela a návrat na věž je plánován v roce 2021.
Eva Horová
Oprava věže kostela
V roce 2019 budou po několikaleté přestávce pokračovat práce na opravách kostela sv. Petra a Pavla v Dolní Lukavici. V milém roce se merklínská farnost věnovala přípravě stavby. Byla zpracovaná projektová dokumentace na opravu krovu a střechy věže, byla získána všechna potřebná vyjádření od úřadů vedoucí k získání stavebního povolení.
Na konci roku 2018 byla vyhlášena soutěž na dodavatele stavby. Vítězem se stala firma TEGMENTO s.r.o. z Rokycan, která již v minulosti prováděla práce na opravě střechy kostela. Celkové náklady na opravu krovu a střechy činí 1 893 951 Kč vč. DPH. Vzhledem k finanční náročnosti akce, budou práce realizovány na etapy, přičemž letos se počítá s částkou min. 600 000 Kč. Farnosti se podařilo získat prostředky z Havarijního programu Ministerstva kultury ve výši 400 000 Kč, dalších 100 000 Kč přidala farnost a rovněž částkou 100 000 Kč letošní práce podpoří obec Dolní Lukavice.
Práce budou zahájeny sundáním celé báně z věže. Tesařská oprava krovu bude probíhat na zemi. V první etapě se počítá s výměnou cca 2/3 krovové konstrukce bez bednění. Na věži bude osazena provizorní střecha s bedněním a krytinou z asfaltových pásů. Údržba a kontrola provizorní konstrukce bude možná díky osazenému reviznímu otvoru (tzv. „vylézáku“).
Opravovaná konstrukce věže bude přes zimu zajištěna proti povětrnostním vlivu. V roce 2020 pak budou v závislosti na finančních možnostech pokračovat tesařské práce. S ohledem etapové financování lze návrat báně na věž kostela předpokládat v roce 2021.
Jménem Římskokatolické farnosti Merklín bych chtěl touto cestou poděkovat obci Dolní Lukavice za finanční i podporu a vstřícnost.
Vojtěch Benedikt KREJČÍ, stavební technik Biskupství plzeňské