2006, 2007, 2008, 2009, 2009-Vícov, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, odhalení busty 2016, 2017, 2018
Franz Joseph Haydn se narodil 31. března roku 1732 ve městečku Rohrau v Dolních Rakousích v blízkosti rakousko-uherských hranic. Jeho otcem byl Matthias Haydn, který byl kolářem a velkým milovníkem hudby. Haydnova matka, Maria (rozená Kollerová), sloužila jako kuchařka na zámku hrabat Harrachů. Z jejich dvanácti dětí se kromě Josepha stal vynikajícím hudebníkem i jeho o pět let mladší bratr Johann Michael. Studiu hudby se Joseph Haydn věnoval od svých šesti let - nejprve v nedalekém Hainburgu, pak ve Vídni, jako člen chlapeckého sboru svatoštěpánského dómu, později samostatně.
Po několika letech života vídeňského hudebníka ve "svobodném povolání" se kolem roku 1757 stal kapelníkem hraběte Morzina, který byl majitelem panství Dolní Lukavice, kde údajně vznikla jeho první symfonie. Roku 1761 vstoupil do služeb knížat Esterházyů, v jejichž službách setrval až do roku 1790, kdy natrvalo přesídlil do Vídně. Jeho tvorba se v průběhu let rozšířila po celé Evropě; mimořádně úspěchy mu přinesly návštěvy Anglie v letech 1790-1792 a 1794-1795. Velký rakouský skladatel Franz Joseph Haydn zemřel 31. května roku 1809 ve Vídni, okupované v té době napoleonskou armádou.
povídka Franz Joseph Haydn, autor Ing. Jaroslav Kasl, sekce Umění
V pátek 12. září 2008 byly zahájeny Haydnovy hudební slavnosti v Dolní Lukavici. Slavnost proběhla tentokrát netradičně. Důvodem byla další radostná událost, která zahájení předcházela slavnostní otevření penzionu Haydnův dům a s tím spojené odhalení busty významného skladatele, který v Dolní Lukavici pobýval a komponoval – Josepha Haydna. V 15 hodin uvítali přítomné krátkou hudební vložkou plzeňští konzervatoristé a po zahajovacím projevu starosty obce Dolní Lukavice Vítězslava Opálka, zástupců firmy VPÚ Deco, která penzion vlastní, se ujal slova zástupce Plzeňského kraje a poslanec Ing. Vladislav Vilímec. Poté slavnostně odkryl bustu Josepha Haydna, která pochází z dílny akademického sochaře Jaroslava Šindeláře. Všichni přítomní se odebrali na prohlídku penzionu Haydnův dům spojenou s malým občerstvením. Zahajovací koncert 16. ročníku Haydnových hudebních slavností proběhl za hojné účasti v kostele sv. Petra a Pavla v Dolní Lukavici od 17h. Na programu byla Haydnova a Vivaldiho hudba v provedení studentů plzeňské konzervatoře vedených dirigentem Jiřím Štruncem. Tento týden Haydnovy hudební slavnosti pokračují a poslední koncert si můžete poslechnout 20.9.
Mgr. Eva Klepsová
Fotografie: Haydnův dům - odhalení busty J. Haydna
Fotografie: Haydnovy hudební slavnosti v Dolní Lukavici r. 2008
Mezinárodní hudební festival „Haydnovy hudební slavnosti“ jsou významnou kulturní událostí Plzeňského kraje. Konají se od roku 1993 v upomínku na působení Josepha Haydna jako kapelníka zámecké hudby Karla Josefa hraběte Morzina na zámku v Dolní Lukavici v letech 1758-1760. Tento pobyt je spojován s počátkem Haydnovy symfonické tvorby – první Haydnova symfonie D dur, označovaná jako „Lukavická“.
Na programu festivalu jsou skladby Haydnovy a jeho součastníků v podání domácích i zahraničních interpretů (např. USA, Anglie, Německa, Rakouska, Nizozemí, Itálie, Maďarska, Slovenska) klasicistní hudby, se zaměřením na použití autentických hudebních materiálů a nástrojů.
HHS, které se zpočátku konaly převážně v Dolní Lukavici a nejbližším okolí, se postupně rozšířily i do dalších míst – zámků a kostelů jižního Plzeňska – míst, pro které byla hudba tohoto období převážně skládána.
Součástí HHS, které se konají pravidelně ve druhé polovině měsíce září, jsou také mezinárodní sympozia, na nichž si přední hudební teoretici a badatelé vyměňují nejnovější poznatky o hudbě, skladatelích a hudebnících klasicizmu.
Dolnolukavický zámek ve kterém J. Haydn působil, nechal vystavět Ferdinand hrabě Morzin podle projektu plzeňského architekta Jakuba Augustona ml. Stavba provedená v barokním slohu s prvky rokoka, byla dokončena v r. 1727.
Pořadatelem HHS je Česká společnost Josepha Haydna a Obec Dolní Lukavice, spolupořadateli Obecní úřady obcí a měst kde se konají koncerty a další kulturní instituce.
Další informace: www.haydn-festival.eu
fotografie HHS 2006, fotografie HHS 2007, fotografie HHS 2008
Dobrý den,
Haydnovy slavnosti skončily a já bych Vám chtěl poděkovat za nádherný zážitek. Navštívil jsem prakticky většinu koncertů a to i ty, o nichž jsem si myslel, že je z časových a finančních důvodů vynechám, ale pak mi to stejně nedalo a musel jsem přijet. Odměnou mi byla nejen nádherná hudba (naprosto profesionální pan Novenko, kterého znám díky stanici Vltava, ale i ten mladý muž hrající na theorbu v Blovicích a trio hrající v Chotěšově byli unikátním zážitkem, jakkoliv ostatní nejmenování nekulhali pokud jde o produkci), ale i jedinečná a skvělá možnost navštívit naprosto unikátní a ne vždy přístupné prostory (např. zámek v Příchovicích byl splněný sen). Půvabné byly i poetické momenty před a po koncertě, kdy bylo možné sledovat proměnu krajiny, světlo měsíce a hvězdy nad Chotěšovem či blovickým zámkem. Každá hudební produkce tak byla ještě ověnčena úžasnou amtosférou. Osobně jsem si celý týden užíval, po návštěvě Příchovic jsem zbytek dne procházel po památkách na naučné stezce v okolních lesích (vrch Ticholovec s obrázkem sv. Vojtěcha a další místa) a poslední sobota pak byla dokonce koncentrátem čisté kultury. Vzal jsem sebou totiž i maminku a začali jsme v Dobřanech v barokním kostelíku sv.Víta s krásnou výstavou malíře Oty Janečka, pokračovali návratem k Chotěšovu a návštěvou Křížového vrchu, abychom se plynule přesunuli do Lužan, kde krom koncertu byla úžasným zážitkem i následná prohlídka. Napěchoval jsem si batůžek zakoupenými CD a doma zážitky z koncertu umocnil ještě sledováním baletní soutěže mladých tanečníků v rámci Eurovize. Tohle Vám ovšem nepíšu z nějakého grafomanského popudu, leč abych vysvětlil, zač Vám chci poděkovat. Doma nám ležel program televize ve čtvrtečním magazínu Mladé fronty Dnes. Titulní stránku zdobí obrázek Terezy Pergnerové a titulek: Jsme jako lidé z vily (Myšleno z vily reality show Vyvolení). Osobně show nesleduji (byť díky mediální masáži o ní samozřejmě vím) a docela mne to urazilo, neb jsem párkrát v TV zahlédl ukázky z oné show. Před začátkem Haydnových slavností jsem ještě alespoň krátce navštívil - amatérský - kulturní festival Prkule, pořádaný na Prusínech a v Nebílovech, ale občas jezdím na mnoho podobných akcí. Proto vím, že opak tvrzení Terezy Pergnerové jest pravdou, že existuje jiný, naprosto jiný svět, i když se do novin ani televize moc nedostává. A za to vám chci poděkovat asi nejvíc, protože celý týden trvání Haydnovek pro mne znamenal prakticky pohyb v tomto jiném světě, i když jsem do něj spěchal od práce, ale ony večery naplněné zážitky a kulturou, to bylo něco naprosto skvělého a obohacujícího, že jsem se nechal tím světem pohltit jak nejvíc to šlo. A že dojmy zůstávají, i nápady, jaké knížky si přečíst, kam se znovu podívat, jaké CD si koupit... a hlavně, už teď se těším na Haydnovy slavnosti, co budou za rok.
Než skončím, tak Vaší pozornosti ještě doporučím akce konané Haendelovou hudební společností /doporučuji občas nahlédnout na stránky www.haendel.cz/. I když je to pro Plzeňana dopravně poněkud náročné (musel jsem se přesouvat do Prahy a stíhat autobus lidí z této společnosti a zejména pak lovit noční spoje na Plzeň bylo někdy velmi dobrodružné), představení se konala na zámcích jako je Mnichovo Hradiště nebo Kačiná - v tamějších autentických zámeckých divadlech, stálo to vždy za to. V Mnichově Hradišti jsem se zúčastnil dokonce téměř čtyřhodinové rekonstrukce Haendelovy barokní opery Sosarne, rei di Media a na Kačině představení Balet pro krále slunce. Obojí bylo úžasnou a vynikající záležitostí. Jediné co mne mrzí je,že jsem neměl šanci navštívit dosud Theatrum Kuks... Ale napadá mne, že asi nosím dříví do lesa a sovy do Athen, protože na stránkách Haendelovy společnosti je ve členském cirkuláři zmínka i o návštěvě Haydnových slavností. Tož tedy nebudu déle zdržovat psaním a ještě jednou děkuji za krásné zážitky a přeji krásný den.
David Růžička