Chov koní v Dolní Lukavici
Chov koní v Dolní Lukavici
V posledních deseti letech došlo v naší obci k obnově chovu koní. V současné době jsou zde minimálně 4 stáje různých majitelů, kteří se koním věnují.
Jedni z nich jsou manželé Polákovi. Jejich klisna HOLČINA dosáhla 22.3. 2013 významného úspěchu na celorepublikové akci, když vyhrála Šampionát skákání ve volnosti čtyřletých klisen ve středočeských Herouticích.
Klisna Holčina je čtyřletá ryzka, účast ve finále šampionátu si vybojovala kvalifikací v oblastním šampionátu. Samotný šampionát skákání ve volnosti se skládá z předvedení klisny vodičem, kdy komise hodnotí mechaniku pohybu v kroku a klusu. Pak následuje vypuštění klisny na volno do skokové řady. Tam musí absolvovat tři výšky 120, 130 a 140cm, kde je hodnocen styl provedení skoku. Klisna Holčina už dokázala v loňském roce vyhrát oblastní přehlídku tříletých klisen. Majitelkou je Jitka Poláková.
Koně v Dolní Lukavici – nahlédnutí do minulosti
O koně v Dolní Lukavici nikdy nouze nebyla. Byly zde koně panské a pak každý větší sedlák měl několik koní pro práci na polích či k zapřažení do bryčky. Zámecké konírny se nacházely na místě nynějšího rodinného domu č.p. 130 (Bělohlávkovi), kde měli dle slov pamětnice paní Průchové lepší koně k zápřahu do kočáru a koně jezdecké. O ně se staral podkoní. Další panské konírny se nacházely v místech nynějšího obecního úřadu směrem k obchodu bývalé Jednoty, kde se říkalo „Na place“ zde měli ustájené koně pro pivovar – k rozvozu piva atd. Poslední konírny stávaly „Ve dvoře“, kde koně sloužily k potřebám dvora, tedy k práci na polích atd.
Kladný vztah ke koním měli Morzinové i Schönbornové. Mnoho Morzinů zastávalo vysoké vojenské funkce a rakouská šlechta Schönbornů byla známá pořádáním dostihů, honů atd. Asi největším milovníkem koní byl Karel ze Schönbornu, který do koní investoval tolik peněz, až se zadlužil. K výcviku koní sloužila pastvina zvaná Rajčůl, která se táhla po levé straně polní cesty od Dolní Lukavice až k soše sv. Vojtěcha (nyní kříž). Název pocházel z německého názvu Reitschule (jezdecká škola). Panstvo se zde také učilo jezdit na koních.
Koně byly ve vesnici vždy potřeba, nejen k práci na polích (koně byly v každém větším hospodářství: Rund, Havránek, Regner, Kabát, Oto, Uzel, Petr, ve mlýně atd), ale rovněž potřebné při dožínkách a dalších slavnostech, při pohřbech atd.
Eva Klepsová
Datum poslední aktualizace: 25. 3. 2013 0:00