Obsah

Masopustní průvod v Dolní Lukavici, Snopušovech, Lišicích a Krasavcích


Masopust v Dolní LukaviciPo dvaceti letech se v našich obcích konal masopustní maškarní průvod. Tradice, která bývala dříve běžná v každé obci a zakončovala období od svátku Tří králů po Popeleční středu, se nejdéle udržela v Lišicích., kde se také ještě v pondělí konala maškarní zábava. Poslední pak byla v úterý ve Vodokrtech. Původ maškarád se spojuje s dávnými oslavami konce zimy a začátku polních prací. O masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány písemné zprávy již ze 13. století, kolem 18. století se začaly pořádat zvláštní taneční zábavy, tzv. reduty. První reduta v Praze se konala v r. 1752. 

 
   FOTOGALERIE MASOPUSTu  2006


Ohlédnutí za lukavickým masopustem
 
     Prvně po dlouhých letech zavítaly opět do Dolní Lukavice a všech jejích spádových obcí maškary. V sobotu 25. února prošel průvod v rekordním počtu 60 masek v dopoledních hodinách Dolní Lukavicí, odpoledne pak Snopoušovy, Lišicemi a Krasavci.
Kuriózní bylo již zahájení masopustního reje starostou obce před hostincem „U Bílé růže“ v Dolní Lukavici. Všechny maškary, muzikanti i přihlížející diváci zažili určitě nevšední podívanou, když starosta obce přijížděl v tmavé „limuzíně“ s osobním šoférem od škol#y k hostinci. Zde fáro zastavilo, šofér ladně otevřel, muzikanti spustili uvítací fanfáry a z auta vystoupil vyšňořený pan starosta změněný k nepoznání - na hlavě paruku, falešný nos s knírem a kulatými brýlemi na očích. Nejprve si vyslechl žádost jedné z maškar o povolení průchodu obcemi a poté se sám, opět stylově, ujal slova na korbě své limuzíny, přičemž proslov četl z roličky papírových kuchyňských ručníků upevněné na postranici auta. Symbolicky předal vedoucí maškaře čtyři obrovské klíče, kterými měl být otevřen průchod všemi čtyřmi obcemi. Poté se průvod odebral v doprovodu šikovných muzikantů z hudební skupiny Hájenka na pochůzku obcemi. V průvodu bylo k vidění několik vodníků, Karkulka s živým vlkem, medvěd s medvědářem, několik cikánek s cikánem a jejich malým drobečkem ve staré košatině, jeptiška s mnichem, lepé děvy lehkých mravů, upíři i smrtky, čerti a čertice, berušky, opice, zajíci, povedené čarodějnice, řezník Krkovička, dva příslušníci SNB, pytel mouky i sud piva, myšák Micky, párek slepic, růžový statný vepřík, Veselá kráva s hermelínem Pepou, kuchtík, kominík, uklízečka a řada jiných zajímavých masek. Za nejlepší výkon si zaslouží pochvalu maska vizážistky s nápisem na zádech „Vypadáš skvěle“, které neunikli ani páni starostové z Dolní Lukavice a z Přeštic. Oba posadila na rybářskou stoličku, která byla součástí její vizážistické výbavy, poctivě jim nastříkala obličej šlehačkovou pěnou a pak je obřadně oholila. Stejnému osudu neunikla řada dalších příslušníků mužského pohlaví, ale také několik žen, kterým prováděla po vysoukání nohavic depilaci lýtek.
Navečer pokračovalo masopustní veselí maškarním bálem v sále hostince „U Bílé růže“. Skláníme se nad výdrží některých masek i pánů muzikantů, kteří zvládli nejen celodenní túru po vsích, ale vydrželi až do pozdních nočních, vlastně až časných ranních hodin dalšího dne.   Kromě muziky, která uvedla osazenstvo sálu pořádně do varu, přispěla k dobré náladě i půlnoční scénka pohřbu Bakchuse a také výhry v bohaté tombole.